1,000.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!

iletisim@guvercinmalzemeleri.com

TEKLİF AL SİPARİŞ TAKİP
Güverci̇n Bi̇lezi̇kleri̇ Neden Takılır ?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
25 Haziran 2020, Perşembe
Güvercin Bilezikleri Neden Takılır ?
Güvercin Bilezikleri, güvercin yetiştiricileri tarafından üretilen güvercinlerin kayıt altına alınması ya da soy takibinin kolaylaştırılması maksadıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılacak bileziklerin kaliteli olması sağlanmak istenen faydanın uzun süreli olması bakımından çok önemlidir.
Güvercin Bilezikleri Neden Takılır ?

Zira kalitesiz bir bilezik üzerindeki güvercine dair bilgi içeren yazılar, çevresel faktörlerin etkisiyle zamanla silinebilir ve bilezik artık amacına hizmet edemeyecek hale gelebilir. Bu şekildeki bilezikler fonksiyonel bir takip aracı işlevinden çıkıp, süs olmaktan öteye gidemezler.

 
Kaliteli bir bileziğe güvercinin kime ait olduğunun anlaşılması için isim, soy isim, telefon numarası ve bilezik seri numarası yazılabilir. Bu sayede eğer kuş kaybolursa, bilezikteki bilgiler ışığında sahibi kolayca haberdar edilebilmektedir. Bu bilezikler sarı, kırmızı, mavi, kahverengi, metalik gri, yeşil ve siyah gibi farklı renklerde olabilmektedir.
 
Güvercin bilezikleri, ülkemizdeki kullanımından daha profesyonel bir şekilde Amerikan Yarış Güvercinleri Birliği (American Racing Pigeon Union) tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede her güvercinin sahip olduğu ırksal özellikler, bileklerindeki bu bantta mevcut olmaktadır. Bu birliğe kayıtlı güvercinler için, bilekteki bileziğe yazılan kod içindeki harfler ve sayılar özel bir format dahilinde farklı anlamlar içermektedir. Bu kodun anlamını çözmek için Bant Listesi'ne bakılarak kolayca anlamak mümkündür. Bu sayede kaybolmuş bir güvercinin ırksal özellikleri bu listedeki kodlardan hangisine uymakta ise o ırkın ihtiyaçları saptanabilir ve ona göre kolaylıkla bakım yapılabilir.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın
WhatsApp ile Hemen Ulaş!